Přijďte si vypůjčit semínka.

V nabídce pro rok 2019 máme semínka:

Kopru, Měsíčku lékařského, dýně Hoakido, Ačokčy, Rajčat,...

 
 
 

V nabídce máme:

 

bylina

     

zelenina

 
  odrůda ks     odrůda ks
1 Kopr IIIIIIIIII   1 Dýně máslová IIII
2 Sléz maurský IIIIIIIII   2 Paprika bílá IIIIIII
3 Náprstník červený IIIIIII   3 Rajče tyčkové žluté - červené IIIIIIIII
4 Ostropestřec mariánský IIIIIIIII   4 Rajče tyčkové červené II
5 Měsíček lékařský -žlutý IIII   5 Rajče tyčkové black cherry III
6 Měsíček lékařský - oranžový IIIIIIIIII   6 Ačokča III
7 Levandule IIIII        
             
 

květina

 
  odrůda ks
1 Šišák IIIIIIIII
2 Divizna IIIIIII
3 Slunečnice IIIIIIIIII
4 Afrikán drobnokvětý III
5 Afrikán plnokvětý IIII
6 Kokarda nízká IIIIIIIIII
7 Kokarda střední IIII
8 Cínie vysoká IIII
     

ks = balíček se semeny
         
při odběru přeškrtnou počet odebraných kusů           
počet odrůd 20

                               

 

 Proč Semínkovna?

 

Současná komerční nabídka osiva se soustředí jen na vybrané odrůdy, zatímco další nenávratně mizí. Zároveň dochází ke snahám uvést v platnost zákony vedoucí k ome­zování svobodného sdílení osiv mezi lidmi a prosazování nereprodukovatelných hybridních odrůd. Díky semínkov­nám můžeme aktivně bojovat za své právo na svobodný pří­stup k osivu.

Semínkovna je svobodná iniciativa otevřená všem zájem­cům o semenaření a přírodní zahradničení. Je to prostor pro svobodné sdíle­ní osiva, na podporu domácího semenaření a přírodního zahradničení.

Osivo v ní uložené je k dispozici zdarma a pro všechny.

 

Jak získat kvalitní osivo?

 

Získáváním semen z plodů (např. papričky, …) můžete mít svoji oblíbenou rostlinu nebo semena každý rok skladovat až na několik let. U sladkých paprik může dojít k opylení např. pálivou paprikou, potom může být vypěstovaná zelenina chuťově nelákavá.

Pro semena si vybíráme zralé, až lehce přezrálé plody, u kterých je zralost semen již zaručena. Vybereme si ty nejkvalitnější rostliny s dobrou úrodou, odolností a bez deformací a jejich plody nám poté poslouží pro semena. Touto selekcí můžeme časem získat dokonalé rostliny, které chceme.

Po vybrání správných plodů plod opatrně rozkrojíme a semena z něj vyjmeme, ve většině případů již nemusíme semena dodatečně čistit. Poté semena rozprostřeme na síto/pečící papír a pozvolně sušíme při pokojové teplotě.

V případě sbírání plodů rajčat, dýní, okurek atd.. je důležité, aby byla vyjmuta semena i s dužinou a dána do vody a ponechána 3-5 dní v teple. Začne proces fermentace a postupně se objeví plíseň. V tento moment semena oddělíme od dužiny, omyjeme vodou a dáme je sušit. Dužina vytváří chemikálie podporující klíčení a v případě ponechání semen moc dlouho by nám začala klíčit.

Lze použít např. i sušičku a usušit celý plod a po jeho rozdrcení vyjmout semena. Tato metoda je průmyslově hojně využívána, ale dochází k přesušení semen a klesá jejich klíčivost.

U suchých semen je získávání odlišné (petržel, aromatické bylinky, hrách, fazole, zelí atd.). Semena dozrávají nerovnoměrně po celé rostlině / květenství. Zralé plody / květenství odebereme a necháme je usušit na sítu či pečícím papíru. Semena postupně sama vypadají nebo je vytřepeme / vyloupneme.

Skladování semen provádíme v suchém a temném prostředí. Vlhkost by neměla přesáhnout max. 60%. Ideální je je uzavřít např. do krabičky či sáčku s uzávěrem a skladovat semena v lednici či na místě se stabilní teplotou. V průběhu sušení semínka kontrolujte a při případném objevu skvrn na semínkách tato semínka odstraňte.

 Vyhněte se prosím sbírání semen hybridů a jejich dalšímu pěstování, tyto semena nezaručují stabilní vlastnosti rostliny. V případě, že semena kupujete, jsou hybridní semena od většiny slušných výrobců označena symbolem F1!

 

Získávání semínek s rajčat -